Přeskočit na obsah

Zabezpečovací systém

Jedná se o elektronický zabezpečovací systém neboli EZS, který má za úkol ochránit váš dům před zloději a vznikem nežádoucích událostí jako požár, únik plynu, vody a další. Pomocí alarmu lze ovládat ostatní elektronická zařízení jako otevírání vrat, rozsvícení světel, zapnutí topení nebo ovládání rolet.

Pomocí detektorů vyhodnocuje informace ze všech částí hlídaného objektu a reaguje na ně odezvou. Vyhlašuje poplach, zasílá informace uživatelům do mobilní aplikace, volá na telefonní čísla, zapíná poplachové sirény. Může také volat na bezpečnostní službu s výjezdovou službou.

Hlavní části alarmu:

  • Detekční prvky – Jednotlivé detektory, které jsou rozmístěny po objektu a snímají změny v hlídaném prostoru. Narušení zlodějem, vznik požáru či únik CO2 a vody.
  • Ovládací prvky – Komponenty, pomocí kterých uživatel celý systém ovládá – nejčastěji systémové klávesnice, ovladače a mobilní aplikace.
  • Signalizační prvky – Signalizují vyhlášení poplachu – Venkovní a vnitřní sirény a majáky
  • Zabezpečovací ústředna – hlavní „mozek“ celého systému, který vyhodnocuje veškeré informace ze všech detektorů a ovládá celý systém.

Detektory:

Alarm - Pohybový PIR detektor Jablotron

Detekce pohybu – PIR detektor

Nejpoužívanějšími prvky jsou PIR detektory, které snímají pohyb v místnosti. Umisťují se do výšky 2 metrů v rohu místnosti aby pokryly co největší plochu. Dokáží zaznamenat pohyb osob po místnosti. Lze použít detektory s PET imunitou, které nereagují na domácí mazlíčky.

Zabezpečení domu - Detektor otevření dveří

Detekce otevření – Magnetický kontakt

K snímání otevření dveří nebo oken se používají magnetické detektory. Skládají se ze 2 částí. Pevná část detektoru, která je umístěna na rámu a pohyblivá část, která je umístěna na křídle oken nebo dveří. Při otevření dojde k oddálení senzorů a vyhlášení poplachu. Lze je použít i jako zabezpečení na garážová vrata, francouzská okna nebo dveře od trezoru.

Požární hlásič do domu

Detekce požáru – Požární hlásič

Dnes již nedílná součást většiny rodinných domů a bytů. V novostavbách jeden z povinných prvků pro kolaudaci. Detekuje vznik požáru v hlídaném prostoru. Umisťuje se na strop do vybraných částí domu. Jeho hlavní funkcí je informovat a varovat obyvatele o vzniku požáru. Detektor reaguje na vznik kouře, zvýšení teploty nebo jejich kombinace.

Zabezpečení bytu - Detektor úniku vody.

Detektor zaplavení

Záplavový detektor se používá v místech kde hrozí únik vody a vytopení domu/bytu. Instaluje se do technických místností a koupelen kde hrozí prasknutí potrubí, boileru, poškození kohoutku a další. Umísťuje se na spodní část stěny nad podlahu.

Hlásič úniku plynů

Detektor CO2

Detektor úniku plynů má za úkol upozornit vás v případě úniku CO2. Oxid uhličitý je bezbarvý a bez zápachu a nebezpečný pro lidské zdraví. Je tedy těžké zjistit jeho únik a s tím vám tento detektor pomůže.

Snímač rozbití oken Jablotron

Detektor tříštěná skla

Má za úkol střežení prosklených ploch jako jsou okna, balkónové dveře nebo HS portály. Reaguje na zvuk tříštění skla a umisťuje se v blízkosti nebo naproti prosklených ploch. V případě rozbití okna ihned vyhlašuje poplach. Dnes se stále častěji setkáváme s detektory tříštění skla, které jsou integrovány v pohybovém PIR detektoru. Nemusí se tedy instalovat dva detektory zvlášť.

Zabezpečení domu - Snímač otřesů.

Otřesový detektor

Snímač, který vyhodnocuje otřesy a vibrace povrchu na kterém je připevněn. Dokáže vyhodnotit údery, vrtání a řezání do materiálu. Umisťuje se na plochu dveří, mříže a stěny trezorů.

Ovládání alarmu

K zapnutí a vypnutí alarmu slouží ovládací prvky systému. Klávesnice, ovladače, mobilní aplikace. Pokud jsou k alarmu připojené spotřebiče nebo domácí automatizace, můžeme je také ovládat. Zabezpečovací systém lze rozdělit na podsystémy, které se ovládají jednotlivě. Například horní patro a přízemí, 2 obytné jednotky, jednotlivé kanceláře a další. Úkolem těchto komponent je ovládání systému a komunikace s uživatelem.

Klávesnice

Základní prvek k ovládání systému. Umožňuje autorizaci uživatele pomocí zadání číselného kódu nebo přiložení čipu. Umisťuje se zpravidla do vstupní části objektu. Zobrazuje stav systému, a jeho nastavení. Signalizuje poplach nebo poruchu alarmu.

Mobilní aplikace

Mobilní aplikace umožní ovládat systém online ať už jste kdekoliv. Zjištění a odjištění alarmu, ovládání vzdáleně online. Aplikace je pro každého uživatele zvlášť.

Dálkový ovladač

Pomocí ovladače můžete zajistit a odjistit alarm nebo třeba ovládat garážová vrata připojená do systému. Jednoduše pouhým stiskem příslušného tlačítka.

Signalizační prvky

Při spuštění alarmu se v místě instalace aktivuje zvuková a optická výstraha v podobě sirény a výstražného majáku. Sirény mohou být umístěny uvnitř zabezpečeného objektu a nebo na vnějším plášti budovy.

Vnitřní siréna

Je umístěna uvnitř střeženého objektu a má za úkol informovat osoby v objektu o spuštěném poplachu. Ať už se jedná o narušení zlodějem nebo vznik požáru.

Venkovní siréna

Umístěna na fasádě objektu a směřována do ulice tak aby informovala všechny okolo, že se něco děje. Je uzpůsobena pro venkovní montáž a v provedení antivandal. Nepřestane fungovat ani při odtržení ze zdi. Při poplachu je sepnuta siréna a výstražný maják.

Pojďte s námi vytvářet svět bezpečnější

Techsafe

Ing. Tomáš Havíř
Tel.: +420 792 760 557
Email: info@techsafe.cz
Boskovice

© TECHSAFE.CZ 2022

Top